2016-04-09 (sobota) 9.00-12.30

Warsztaty EKG: Ocena EKG- podstawy i przykłady kliniczne. Warsztaty dla lekarzy pragnących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu elektrokardiologii praktycznej, przygotowujących się do egzaminów specjalizacyjnych (interna, kardiologia)

W dniu 9 kwietnia 2016 r. (sobota) odbędą się w Rybniku „Warsztaty EKG” dedykowane lekarzom, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu diagnostyki elektrokardiograficznej, lub przypomnieć sobie różne aspekty tej nauki. Zapraszamy początkujących lekarzy, lekarzy POZ, internistów oraz lekarzy specjalizujących się w kardiologii. W czasie spotkania zostaną omówione aspekty techniczne- metody rejestracji EKG, podstawowe zasady opisu elektrokardiogramu oraz omówione zostaną często spotykane i niekiedy trudne zaburzenia rytmu serca- zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego, śródkomorowego oraz częstoskurcze z wąskimi i szerokimi zespołami QRS. Wstępny program przedstawiony jest poniżej. Oczywiście ramy czasowe powodują, że będą podane i omówione jedynie najważniejsze zagadnienia. W czasie spotkania prezentowane będą przykłady zapisów- każdy z uczestników otrzyma własny zestaw, omawiać je będziemy wspólnie. Zapisy będą miały różny stopnień trudności, znajdą się zapisy łatwiejsze jak również te trudne, przysparzające najwięcej kłopotów. Serdecznie zapraszam do sprawdzenia swojej wiedzy!

Partnerem spotkanie jest firma Bayer HealthCare. Miejsce spotkania: Restauracja Europa, ul. Żołędziowa 100, 44-217 Rybnik. Początek o godzinie 9.00.

Zapisy na stronie Śląskiej Izby Lekarskiej.

2016-04-09 (sobota) 9.00-12.30

Część pierwsza 9.00-10.30

1.      Wskazania do rejestracji elektrokardiograficznych- krótkich i przedłużonych. Co możemy zaproponować choremu i w jakich sytuacjach

2.      Podstawowe zasady opisu EKG- czyli o czym pamiętać zarówno na egzaminie jak i w codziennej praktyce

3.      Bloki przedsionkowo-komorowe i śródkomorowe (z przykładami)

Przerwa

Część druga 11.00-12.30

4.      Częstoskurcze z wąskimi zespołami QRS.

5.      Zasady różnicowania częstoskurczów z szerokimi zespołami QRS (z przykładami)

6.      Mały quiz – niespodzianka czyli coś z „innej beczki”