Pierwszy w Polsce pomnik Hippokratesa

W środę 25 października 2017 r. prezes ORL Jacek Kozakiewicz, przewodniczący ORL I kadencji dr Zygfryd Wawrzynek i Wiceprezydent Miasta Katowice Mariusz Skiba uroczyście odsłonili pierwszy w Polsce pomnik Hippokratesa.

„Mam nadzieję, że podążając śladami naszych Mistrzów i Nauczycieli, w erze nowoczesnego rozwoju technologii, medycyna hippokratejska przetrwa nie tylko w naszych sercach, ale jej najważniejsze zasady także w naszych działaniach.  A ponieważ spotykamy się w czasie protestów lekarzy i przedstawicieli innych zawodów medycznych, domagających się, by nakłady na publiczna ochronę zdrowia w Polsce były na dawno oczekiwanym  poziomie, byśmy nie zostawali w ogonie krajów Europy, symbolicznymi oklaskami możemy wyrazić poparcie dla  słusznych postulatów – od wielu lat wielokrotnie podnoszonych także przez samorząd lekarski" – powiedział podczas uroczystości J. Kozakiewicz.

Rzeźba, usytuowana na skwerze przed Śląską Izbą Lekarską, została wykonana przez wrocławskiego artystę-rzeźbiarza Jarosława Nowaka, który wykorzystał do jej realizacji brąz i jasny granit.

W uroczystości odsłonięcia pomnika „ojca medycyny” oprócz członków ŚIL i pracowników Izby uczestniczyli: zastępca Naczelnika Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice Jowita Hercig, Radny Miasta Katowice Józef Zawadzki oraz autor laudacji na cześć Hippokratesa dr Krzysztof Szczechowski.

Obok pomnika prekursora medycyny został zasadzony platan, zwany drzewem Hippokratesa. Według legendy właśnie pod platanem Hippokrates spotykał się ze swoimi uczniami i przekazywał im swoją wiedzę. Dlatego też drzewo posadzili trzej lekarze: prezes ORL J. Kozakiewicz, Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Tadeusz Urban i Przewodniczący Okręgowego Sądu Lekarskiego Adam Dyrda.

(KBF)