CEPROSTRADĄ Z MORSKIEGO OKA NA SZPIGLASOWĄ PRZEŁĘCZ

Ceprostradą z Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz

Tatrzański Park Narodowy został utworzony  w 1955 r. Rejon  Morskiego Oka uznawany jest za najpiękniejsze  miejsce w całych Tatrach. Nazwa Morskie Oko związana jest z legendą, według której  istnieje podziemne połączenie jeziora z morzem.
Przynależność Morskiego Oka do Polski zawdzięczamy hrabiemu Władysławowi Zamojskiemu, który w 1889 r. nabył na licytacji dobra zakopiańskie ( Zakopane i  część Tatr wraz z Morskim Okiem). Spór o granicę  trwał nadal aż do roku  1902, kiedy to Międzynarodowy Sąd   Rozjemczy w Grazu przyznał prawo do Morskiego Oka Galicji  dzięki usilnym  staraniom prof. Uniwersytetu Lwowskiego Oswalda  Balzera.
Morskie Oko leży na wysokości 1410 m n.p.m. Przełęcz Szpiglasowa (2110 m n.p.m.) oddziela grań Miedzianego od Szpiglasowego Wierchu (2172 m n.p.m.) Czeka nas  wspaniała widokowo wędrówka ok. 6 godzin ( tam i z powrotem) i  700 m. przewyższenia. Warto podjechać końmi 9 km od wejścia do parku- w pobliże  schroniska nad Morskim Okiem za 40 złotych  Kiedy nasycimy wzrok pięknem Morskiego Oka i posilimy się w schronisku, ruszamy szlakiem w kierunku Mnicha. W połowie żółtego szlaku droga  rozgałęzia się na trasę w górę do Wrót Chałubińskiego, a w dole  wyłania się Czarny Staw nad Morskim Okiem. Stojąc na Przełęczy Szpiglasowej mamy jak na wyciągnięcie ręki wspaniały widok –od  lewej strony : Żabie Wierchy, Rysy Niżne, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Cubrynę.
Jeszcze większa niespodzianka nas czeka po drugiej stronie przełęczy. Tutaj rozciąga się bajeczny widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.
Tatrzański Park Narodowy otwarty jest od 1 kwietnia do 31 października.
Zachęcam do wędrówek górskich.
Pamiętajmy o napojach, kanapkach, owocach, kremach, okularach, odpowiednim obuwiu.
Z turystycznym pozdrowieniem
Izabella.