KOMUNIKAT W SPRAWIE PAKIETU ONKOLOGICZNEGO

data: środa, 17 grudzień 2014

16 grudnia 2014 roku w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej odbyło się spotkanie dr. Jacka Kozakiewicza, prezesa ORL w Katowicach z dr. Mariuszem Wójtowiczem, prezesem Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego - PZ. Głównym tematem spotkania były kwestie związane z pakietem onkologicznym, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

W trakcie rozmowy dr M. Wójtowicz przedstawił bieżący stan negocjacji przedstawicieli organizacji pracodawców w ochronie zdrowia z Ministrem Zdrowia, dotyczących warunków udzielania świadczeń, w tym pakietu onkologicznego. Prezes J. Kozakiewicz omówił stanowisko samorządu lekarskiego zajmowane w ostatnich miesiącach br. w wyżej wymienionej sprawie, z uwzględnieniem Stanowiska Prezydium ORL w Katowicach z 3.XII. br. i Apelu NRL z 5.XII. br.
W trakcie rozmowy po raz kolejny podkreślono, że pakiet onkologiczny w obecnej formie nie jest możliwy do wdrożenia, ze względów organizacyjnych i finansowych. Ustalono, że zarówno śląski samorząd lekarski, jak i pracodawcy w ochronie zdrowia woj. śląskiego w najbliższym czasie podejmą kolejne działania, mające na celu wstrzymanie wejścia w życie pakietu i przeprowadzenie jego szczegółowej analizy, z uwzględnieniem opinii licznych środowisk medycznych.

Mariusz Wójtowicz                                                                        Jacek Kozakiewicz
             Prezes Związku Pracodawców                                               Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego - PZ                                                w Katowicach