29 rocznica pacyfikacji kopalni Wujek. Śląscy lekarze odznaczeni.

data: środa, 15 grudzień 2010

16 grudnia 1981 doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego.

Podczas pacyfikacji siłami milicji oraz wojska i w wyniku strzałów oddziału ZOMO zginęło 9 górników,

a 21 zostało rannych.

PAMIĘTAJMY!

29-rocznica  pacyfikacji  KWK  "Wujek".  Nasze  wspomnienia  obejmują  przede  wszystkim  górników którzy złożyli  ofiarę  życia  na  drodze Ojczyzny do wolności. Nie zapominajmy  jednak  w  tym  dniu  o  solidarnej  postawie  wielu wspaniałych  śląskich  lekarzy, którzy narażając  swoje  życie  nieśli pomoc  poszkodowanym, dając  szczególne świadectwo  naszego powołania. Wiele  z tych zdarzeń  zostało  już  opisanych, wiele  zachowało się  jedynie w  pamięci  uczestników  wydarzeń. Warto o  nich  przypominać !

Jacek  Kozakiewicz

16 grudnia br. w trakcie wieczornych uroczystości rocznicowych w KWK „Wujek”, pod pomnikiem pamiętającym ofiary masakry, prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe 10 osobom, wśród których znalazło się trzech lekarzy, którzy nieśli w pomoc rannym górnikom.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał prof. Andrzej Łępkowski zaś Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski Zbigniew Mazan i Jerzy Stasiak.

Na portalu historycznym PAP możemy przeczytać, krótkie opisy sylwetek odznaczonych,  oto ich fragmenty:

prof. Andrzej Łępkowski - brał udział w operacjach rannych górników kop. Wujek. W trakcie jednej z operacji wyjął pocisk z ciała rannego górnika. Pocisk ten, jako dowód zbrodni na kopalni, ukrywał przed SB aż do 1994 roku, kiedy ujawnił to przed Sądem Wojewódzkim w Katowicach.

Zbigniew Mazan - 16 grudnia 1981 roku pełnił dyżur w pogotowiu ratunkowym. Jest jedynym lekarzem pogotowia ratunkowego, któremu udało się wejść, i to dwukrotnie, na teren kopalni.

Jerzy Stasiak - jako neurochirurg brał udział w 3 operacjach górników kopalni Wujek, którzy mieli rany postrzałowe głowy.