Dział Informacyjno prasowy ŚIL -w reakcji na artykuł…

data: środa, 29 kwiecień 2015

27.04. br. w „Dzienniku Zachodnim” został opublikowany ważny tekst red. Agaty Pustułki pt. „Niewielu zadowolonych pacjentów w Śląskiem”. Autorka, opierając artykuł na wskaźnikach  Indeksu Sprawności Ochrony Zdrowia  2015 ,w sposób rzetelny i wykorzystujący fakty, wskazuje na problemy pacjentów w dostępności do leczenia, powołuje się też na wyważone opinie ekspertów. W tym dobrze merytorycznie opracowanym artykule znalazła się  jednak wypowiedź , podpisana  „dr Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ” , w której można przeczytać : ” Problem zaczyna się wtedy, gdy musimy udać się do specjalisty lub szpitala. Lekarze radzą swoim pacjentom :Niech pan jedzie gdzieś tam z walizką pieniędzy, to pana przyjmą”.
Lekarze  muszą  być  wyjątkowo odpowiedzialni za  wypowiadane słowa, zarówno te kierowane do pacjentów, jak i w przestrzeni publicznej. Jeżeli  ktoś otrzymuje sprawdzoną i rzetelną informację o jakiejkolwiek  godnej napiętnowania i potępienia patologii, jego obowiązkiem jest zgłoszenie  tego właściwym organom. Tymczasem w poczytnym i opiniotwórczym dzienniku Pan Doktor  formułuje  bardzo poważny zarzut , który nie tylko wprowadza w błąd czytelników, ale robi krzywdę potencjalnym pacjentom, sugerując, że „bez walizki pieniędzy”  nie otrzymają żadnej pomocy u specjalisty czy w szpitalu.  Takie uogólnienie także jest krzywdzące  dla całego  środowiska lekarskiego, bo  to przede wszystkim dzięki  ogromnemu zaangażowaniu i wielkiej  determinacji lekarzy, pracujących  często w trudnych warunkach i ponad miarę,  nie dochodzi do załamania w ochronie zdrowia. To lekarze dzień  po dniu muszą mierzyć się z błędami polityki zdrowotnej w naszym kraju, robiąc co w swojej mocy, by  nieść pomoc chorym.
XXXV Okręgowy Zjazd Lekarzy  wystosował apel  do  stowarzyszeń, organizacji dziennikarskich i opinii publicznej, wskazując, jak szkodliwe dla relacji lekarz- pacjent może być ciągłe publiczne podważanie zaufania do środowiska lekarskiego.
p.o. rzecznika prasowego Śląskiej Izby Lekarskiej
Joanna Wójcik