Debata online: Zwolnienia podatkowe w ochronie zdrowia i kasy rejestrujące

data: czwartek, 13 styczeń 2011
 21 stycznia Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska organizuje debatę online dotyczącą zwolnień podatkowych w ochronie zdrowia oraz kas rejestrujących. W godzinach 13.00 – 14.30, podczas transmisji na żywo na stronie

www.abc.com.pl/debatavat, najważniejsze zagadnienia omówią: Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz, Elżbieta Janczak koordynator Zespołu Radców Prawnych Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Adam Bartosiewicz, prawnik specjalizujący się w prawie podatkowym.

W trakcie trwania debaty , internauci będą mogli na bieżąco zadawać pytania prelegentowi.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. zmienia się ustawa o podatku od towarów i usług. Zmiany dotyczą m.in. zwolnień podatkowych i obejmują m.in. katalog zwolnień z zakresu ochrony zdrowia. Od nowego roku dla zastosowania zwolnienia istotne będzie m.in. to, w jakim celu świadczenie w zakresie opieki zdrowotnej zostało wykonane oraz jaki podmiot wykonał to świadczenie.

Jednostki opieki zdrowotnej nie będą więc „automatycznie” w całym zakresie swojej działalności zwolnione od VAT. Wiele z nich zapewne będzie musiało zarejestrować się jako podatnicy VAT  i rozliczać ten podatek. Jest to dla nich niewątpliwie zupełnie nowa sytuacja. Jeśli przypomnieć, że w ochronie zdrowia od dnia 1 stycznia 2011 r. (a w zasadzie od 1 maja 2011 r.) pojawią się kasy fiskalne, to stanowi to bardzo znaczącą zmianę.

Podczas e-debaty zostaną przedstawione implikacje dla sektora ochrony zdrowia wynikające ze zmian w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, które w większości wejdą w życie
od 1 stycznia 2011 roku, przede wszystkim zaś :

• Zwolnienia podatkowe dotyczące usług w zakresie ochrony zdrowia
  • Kasy rejestrujące
  • Nowe stawki VAT