PORTAL MEDEXPRESS OPUBLIKOWAŁ WYWIAD Z PREZESEM ORL W KATOWICACH JACKIEM KOZAKIEWICZEM

data: piątek, 23 październik 2015

Tekst pod tytułem „Pieniądz nie może rządzić w medycynie” jest autorstwa Edyty Hetmanowskiej.
„O postępującej dehumanizacji medycyny i wynikających z niej zagrożeniach zarówno dla pacjentów jak i lekarzy mówi nam dr n. med. Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej. (…)
…Komunikacja na linii lekarz-chory to od zawsze jeden z najważniejszych aspektów medycyny. Dobrze wiemy, że aby komunikacja spełniała swą rolę i była podstawą całego postępowania terapeutyczno-diagnostycznego musi być ku temu klimat wzajemnego zaufania.

Czasem buduje się go przez wiele miesięcy, co potem skutkuje wieloma korzyściami dla lekarza, ale przede wszystkim chorego. Mówimy o dehumanizacji medycyny, ale problem ten jest znacznie szerszy i dotyka również inne dziedziny społeczne, w których następuje urzeczowienie człowieka, w medycynie zarówno chorego, jak i medyka. Lekarz to przecież przede wszystkim istota ludzka, a nie dostawca procedur. Kwintesencją powołania lekarskiego, medycyny od czasów Hippokratesa, jest prawidłowa relacja pomiędzy lekarzem a chorym. Dehumanizacja medycyny jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w społeczeństwie. Ludzie są często spychani na pobocze, a przecież to procedury są dla ludzi, a nie ludzie dla procedur, pieniądze są dla ludzi, a nie ludzie dla pieniędzy….”
Poniżej znajduje się link do całego artykułu: