ŚLĄSCY LEKARZE W ROCZNICĘ KATASTROFY MTK: RATOWNICY ZDALI EGZAMIN

data: piątek, 29 styczeń 2016

Śląskie środowisko lekarzy z uznaniem wspomina pracę uczestników akcji ratowniczej po katastrofie hali Międzynarodowych Targów Katowickich sprzed 10 lat. "Zdaliście Państwo najtrudniejszy egzamin" - napisała Śląska Izba Lekarska w wystosowanym liście otwartym.

28 stycznia 2016 r. mija 10. rocznica największej katastrofy budowlanej w historii Polski. W hali Międzynarodowych Targów Katowickich zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Gdy ok. godz. 17.15 runął dach, wewnątrz trwały międzynarodowe targi i ogólnopolska wystawa gołębi.
Gołąb – symbol pokoju – w naszym regionie stał się również symbolem tragedii.
W tym rocznicowym dniu, jeszcze raz w imieniu śląskiej rodziny lekarskiej dziękuję wszystkim Uczestnikom akcji ratowniczej, walczącym z tragicznymi skutkami katastrofy.

Pamiętamy o Bohaterach tamtych dni. O lekarzach, ratownikach medycznych i sanitariuszach. Słowa wdzięczności za ofiarność, wykazaną w tych dramatycznych chwilach, kieruję również do strażaków, ratowników GOPR i TOPR, ratowników górniczych, policjantów, pracowników służb komunalnych, żołnierzy oraz wolontariuszy.
Zdaliście Państwo najtrudniejszy egzamin. Nie zapomnimy o tym, że daliście z siebie wszystko, by w ekstremalnych warunkach z ogromną determinacją walczyć o każde istnienie. Zapamiętamy zrodzoną wtedy ludzką solidarność.

Śląskie środowisko lekarskie niejednokrotnie podkreślało, że ogromnie docenia ludzi, którzy uczestniczyli w tej pełnej heroizmu akcji. Jej dowódca nadbrygadier Janusz Skulich – ówczesny Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej kierował ponad 1300 ratownikami. W 2008 roku został przez Śląską Izbę Lekarską uhonorowany jej najwyższym wyróżnieniem Wawrzynem Lekarskim. Dziękujemy za poświęcenie i profesjonalizm.

Dr n. med. Jacek Kozakiewicz
Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach