PODCZAS KONGRESU WYZWAŃ ZDROWOTNYCH WALCZYLIŚMY O MUZEUM MEDYCYNY I FARMACJI W KATOWICACH.

data: poniedziałek, 22 luty 2016

Człowiek w całej swej złożoności, coraz bardziej odkrywany jest dzięki zdobyczom techniki. Muzeum Historii Medycyny i Farmacji ma być nowoczesne i w pełni multimedialne, stanowiąc ważną platformę edukacyjną. W części swoich rozwiązań ma przypominać londyńskie Science Muzeum czy Centrum Nauki Kopernik. Podczas Dnia Otwartego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Prezes ORL Jacek Kozakiewicz i prof. Zygmunt Woźniczka rozmawiali o tym z redaktorem Rynku Zdrowia Wojciechem Kutą. Rok 2016 nie ma być rokiem deklaracji, ale końcowych uzgodnień.

Od 2013 roku z inicjatywy Prezesa ORL w Katowicach Jacka Kozakiewicza trwają działania w sprawie powołania Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. „W Muzeum Medycyny przybliżylibyśmy w sposób przejrzysty i czytelny poszczególne narządy, naczynia krwionośne. Moglibyśmy "znaleźć się" wewnątrz człowieka, dokładnie pokazać jego anatomię, fizjologię i skutki współczesnych zagrożeń. Medycyną pokazywaną w ten sposób można się nie tylko pobawić, ale także przekonać o naszej roli dla własnego zdrowia. A technologie i gadżety wykorzystywane w medycynie to jeszcze nie wszystko. Moglibyśmy przedstawić dokonania wspaniałych postaci – takich jak profesorowie Bożena Hager-Małecka, Franciszek Kokot lub Zbigniew Religa. Moglibyśmy przypomnieć wspaniałe historie, jak choćby tę o lekarzach ratujących górników z pacyfikowanej kopalni „Wujek” – powiedział Prezes ORL Jacek Kozakiewicz. Jedną z koncepcji jest ulokowanie tej instytucji w ramach Muzeum Śląskiego, być może w jeszcze nie zrewitalizowanym budynku "Łaźni Gwarek". Alternatywą jest również budynek Muzeum Śląskiego przy ul. Korfantego w Katowicach.
Prof. Zygmunt Woźniczka dodał, że najważniejsze by to Muzeum powstało na Śląsku:„Śląska medycyna jest jedną z najstarszych i wiodących w Polsce. Nastąpiło tu kontynuowanie tradycji kresowej i lwowskiej. Bardzo wielu lekarzy po 1945 roku przyjechało z tamtych terenów na Śląsk. To środowisko odegrało ważną rolę w budowaniu Śląskiej Akademii Medycznej. W połączeniu z niemieckimi tradycjami w tej dziedzinie z pierwszej połowy XX wieku powstał konglomerat, który teraz dynamicznie się rozwija.”
Pierwszym etapem mającym doprowadzić do powstania Muzeum mają być prace koncepcyjne i powołanie do tego celu grupy ekspertów. Mieliby oni opracować główną misję, która zostałaby zwizualizowana i przedstawiona m.in. Ministrowi Zdrowia dr n.med. Konstantemu Radziwiłłowi, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotrowi Glińskiemu, władzom samorządowym oraz opinii publicznej. Podsumowaniem tych prac ma być także wypracowanie syntetycznego opisu, jednego zdania – misji, którą będzie realizować Muzeum. Pomysł spotkał się z szerokim poparciem polityków, decydentów i naukowców. Wszyscy deklarują, że inicjatywa jest interesująca, wyrażają poparcie. I na tym koniec. Samorząd województwa twierdzi, że nie jest w stanie sfinansować pomysłu bez wsparcia z budżetu państwa. Także Katowice same nie sfinansują takiej placówki. Z pomocą województwa mogłyby się jednak w tę inicjatywę zaangażować.

Z końcem marca w Śląskiej Izbie Lekarskiej odbędzie się spotkanie z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego, prezydenta Katowic, prezydent Zabrza oraz Przewodniczącej GZM i Prezesa ORL w Katowicach. "Chcemy żeby zapadła decyzja, że ruszamy i staramy się o środki" – powiedział podczas HCC Prezes ORL w Katowicach Jacek Kozakiewicz.