W KATOWICACH POWSTANIE MUZEUM HISTORII MEDYCYNY I FARMACJI

data: poniedziałek, 25 kwiecień 2016

Konkretyzuje się pomysł powstania w Katowicach Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Zostanie powołana grupa ekspertów, która ma opracować koncepcję placówki. Jest też wstępna lokalizacja. Muzeum Historii Medycyny ma działać w ramach Muzeum Śląskiego w adaptowanym budynku Łaźni Gwarek lub w starym budynku Muzeum Śląskiego przy ul. Korfantego. Rozpatrywana jest też koncepcja utworzenia części medycznej w ramach planowanego w Katowicach Centrum Nauki.

„Dziś człowiek może się znaleźć w środku ciała i wszystko dokładnie obserwować. Na przykład jak płynie krew w naczyniach czy jak funkcjonuje serce. Chcemy przybliżyć zagadnienia medyczne, by można było je po prostu dotknąć, a przez to lepiej zrozumieć. Chcemy żeby to była nowoczesna placówka. Archiwaliów nie brakuje, ale to nie jest ten pomost do przyszłości. Tym pomostem są dziś nowoczesne środki wyrazu” – mówi inicjator przedsięwzięcia dr n. med. Jacek Kozakiewicz,  prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Zarówno Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, jak i część medyczna w ramach Centrum Nauki w Katowicach są nowymi w Polsce pomysłami. Nie zrealizowano takiej koncepcji w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Chodzi o tworzenie i udostępnianie interaktywnych urządzeń i eksponatów, umożliwiających zwiedzającym samodzielne przeprowadzenie doświadczeń lub obserwacji dotyczących ludzkiego ciała i zasad jego funkcjonowania. Celem ma być upowszechnianie osiągnięć nauki ze szczególnym uwzględnieniem śląskich ośrodków medycznych. Ogromne powodzenie tego typu instytucji na całym świecie skłaniają do podjęcia takiej inicjatywy także w Katowicach.

„Nie można patrzeć w przyszłość bez przeszłości. To bardzo ważne w medycynie, która ma w sobie ten szczególny pierwiastek humanistyczny. Dlatego upomniałem się o medycynę, która w województwie śląskim jest prawdziwą siłą - a nie ma swojej placówki muzealnej” – mówi dr Kozakiewicz.

Pomysł powstał w 2013 roku. Wtedy także, pod przewodnictwem dr. n. med. Jacka Kozakiewicza, przy Śląskiej Izbie Lekarskiej powstał Komitet Organizacyjny Muzeum Medycyny. Od początku prace wspierał prof. Zygmunt Woźniczka. Teraz zostali w nie włączeni nowi jego członkowie: dr Piotr Brukiewicz - Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, prof. Przemysław Jałowiecki – Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Marzena Szuba - Wiceprezydent Miasta Katowice, Małgorzata Mańka-Szulik - Przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, dr Henryk Mercik- Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

W najbliższym czasie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (jako jednostka nadrzędna nad Muzeum Śląskim) ma powołać grupę ekspertów, którzy mają wypracować koncepcję, misję i kształt Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. W jej skład wejdą m.in. lekarze, farmaceuci, historycy, specjaliści z dziedziny muzealnictwa. Pomysłowi patronują Śląska Izba Lekarska, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Górnośląski Związek Metropolitalny, Urząd Miasta Katowice oraz Śląska Izba Aptekarska i Śląski Uniwersytet Medyczny.

Działania dotyczące powstania Muzeum Historii Medycyny i Farmacji będą prowadzone dwutorowo. Rozpatrywana jest też koncepcja utworzenia części medycznej w ramach planowanego w Katowicach Centrum Nauki. Inwestycja ma powstać w okolicach Muzeum Śląskiego (Strefa Kultury) z funduszy centralnych: ministerialnych, europejskich z dofinansowaniem z budżetu miasta i województwa. Rozważane jest też partnerstwo publiczno-prywatne.

Przedstawicielom Śląskiej Izby Lekarskiej zaproponowano także współpracę w tworzeniu Programu Rozwoju Gospodarczego Katowic, który miałby uwzględniać powstanie części medycznej w Centrum Nauki. To projekt, który w wyniku szerokich konsultacji z środowiskami naukowymi i biznesowymi ma pomóc w wytyczeniu ścieżki rozwoju miasta.