„KARTA PRAW LEKARZA”

data: poniedziałek, 27 czerwiec 2016

Lekarze powinni znać swoje prawa i wiedzieć, jak się zachować w różnych sytuacjach podczas swojej pracy. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, Śląska Izba Lekarska przy współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Krakowie wydała Kartę praw lekarza, czyli kompendium grupujące przepisy dotyczące praw lekarzy i lekarzy dentystów w jednym dokumencie.

Coraz częściej mówi się o obowiązkach, zapominając jednak o prawach, które są konieczne by bezpiecznie wykonywać swój zawód oraz sprostać jego etycznym i innym wyzwaniom. Nie jest zatem przypadkiem, że format i objętość „Karty praw lekarza” są zbliżone do Kodeksu Etyki Lekarskiej. Lekarze i prawnicy, którzy opracowali założenia Karty, mają nadzieję, że utworzony jeden, spójny dokument
będzie wykorzystywany w praktyce. Karta zawiera podstawowe regulacje prawne dotyczące zawodu lekarza i lekarza dentysty, a wynikające m.in. z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, kodeksu cywilnego, kodeksu karnego, Kodeksu Etyki
Lekarskiej, ustawy o izbach lekarskich czy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Przedstawiony dokument tworzy wybór przepisów z 12 aktów prawnych. Prawo może się zmieniać, więc i zapisy Karty w razie potrzeby będą aktualizowane, o czym informujemy już na stronie:

Przepisów stale przybywa , niektóre się zmieniają, a to powoduje, że wielu lekarzy nie zna dobrze swoich praw. Karta ma im w tym pomóc – mówi były prezes ORL w Katowicach dr Jacek Kozakiewicz. Dobro chorego jest największym nakazem, ale dla jego przestrzegania konieczna jest świadomość i wiedza o podstawowych prawach lekarza, pozwalające właściwie odnieść się do różnych nacisków i życzeń.
Stąd powstała idea, by każdy członek polskiej izby lekarskiej miał podręczne opracowanie wybranych praw.

Zdarzają się sytuacje, w których lekarze, zwłaszcza w szpitalnych oddziałach ratunkowych czy w stacjach pogotowia, spotykają się z agresją pacjentów lub ich rodzin. Muszą wiedzieć, jak się bronić. Statystyki potwierdzają, że wzrasta zdecydowanie liczba lekarzy, którzy zetknęli się w czasie swej pracy z różnymi przejawami niczym nieuzasadnionej agresji. Póki co do samorządów wpływa niewiele zawiadomień o agresywnym zachowaniu pacjentów. Ale prawda jest taka, że o większości przypadków lekarze i pielęgniarki nie informują, nie chcąc rozgłosu ani problemów, także z pracodawcami.

Rzetelna wiedza spowoduje, iż ich diagnozy nie będą obarczane obawą ewentualnej odpowiedzialności karno-dyscyplinarnej, czy cywilnej. „Karta praw lekarza” ma pomóc lekarzom leczyć bez obaw, a pacjentom zapewnić profesjonalną opiekę, bo bezpieczny lekarz to bezpieczny pacjent.