PIERWSZA POMOC TO FIKCJA? TYLKO CO 4 POLAK WIE JAK JEJ UDZIELIĆ.

data: poniedziałek, 11 lipiec 2016

Jako społeczeństwo jesteśmy bierni, tylko 25 % świadków zdarzenia reaguje gdy dochodzi do nieszczęścia. Dlatego tematem trzeciej edycji akcji edukacyjnej Śląskiej Izby Lekarskiej  „Nie żyj złudzeniami -zdrowie jest najważniejsze” były właśnie zasady udzielania pierwszej pomoc. W spotkaniu wzięli udział dziennikarze, rzecznicy prasowi i pracownicy Śląskiej Izby Lekarskiej.

W okresie wakacyjny liczba wypadków, tak jak temperatura zdecydowanie rośnie. Najczęstszą przyczyną zgonów u ludzi młodych do 44 roku życia są obrażenia ciała w wyniku urazów. W wypadkach komunikacyjnych w Polsce ginie rocznie od 4 do 6 tysięcy osób.

Ta statystyka jest zatrważająca, można ją poprawić upowszechniając zasady udzielania pierwszej pomocy.

„Trzeba wyłowić ambasadorów, którzy będą przekazywać i promować wiedzę jak udzielać skutecznie pierwszej pomocy, odgrywającej niejednokrotnie najważniejszą rolę w łańcuchu przeżycia. W wielu publicznych miejscach znajdują się nieaktualne i niepełne schematy postępowania, trzeba to zmienić. Obecność na dzisiejszym spotkaniu rzecznika prasowego Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego  NFZ podkreśla znaczenie pierwszej pomocy nie tylko dla lekarzy, ale i dla płatnika, który musi niejednokrotnie pokrywać koszty zaniedbań w tym zakresie. ”- powiedział Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Jacek Kozakiewicz.

Edukacja związana z udzielaniem pierwszej pomocy jest istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa społecznego, od postawy przypadkowego świadka zdarzenia zależy ludzkie życie. Pierwsze minuty po nieszczęśliwym wypadku są decydujące. Prawidłowo wykonywana resuscytacja daje szanse na przeżycie.

Dlaczego ludzie nie udzielają pierwszej pomocy?

„Główną przyczyną braku reakcji, ze strony świadków zdarzenia jest obawa przed nieumiejętnym udzieleniem pierwszej pomocy
i konsekwencjami związanymi z odpowiedzialnością prawną.”
– tłumaczy konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Krystyn Sosada.

Odwagi do działania w obliczu wypadku dodaje Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku, która mówi że każdy kto podejmie się działań ratowniczych korzysta z ochrony należnej funkcjonariuszowi publicznemu. Może zatem poświęcić dobra osobiste
i majątkowe osoby poszkodowanej, w zakresie w jakim jest to niezbędne dla ratowania jej życia
i zdrowia.

„Jeśli chodzi o pierwszą pomoc poprawiła się natomiast sytuacja w służbach ratowniczych współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne takich jak PSP, OSP, WOPR i GOPR.  Za te poprawę odpowiada obligatoryjny, 66 godzinny Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy kończący się egzaminem państwowym” – dodaje prof. Krystyn Sosada.

Uproszczenie zasad prowadzenia resuscytacji ma na celu zwiększenie liczby osób podejmujących takie działanie.

Trening czyni mistrza

Brak powtarzania schematów postępowania może sprawić, że w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowi i życia stres weźmie górę nad zdrowym rozsądkiem. Wtedy potencjalny amator- ratownik jest o wiele mniej skuteczny.

„Dziś my ratujemy kogoś, jutro to my możemy być ratowani” – powiedział w podsumowaniu prof. Krystyn Sosada.

AVDC