25-LECIE SAMORZĄDU PIELĘGNIARSKIEGO

data: wtorek, 04 październik 2016

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach świętowała 25-lecie działalności samorządu pielęgniarskiego. Były medale, wspomnienia, ale również refleksja nad tym trudnym zawodem. Uroczystość odbyła się 30 września 2016 r. w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Uczestniczył w niej nie tylko biały personel z naszego regionu, ale także przedstawiciele izb pielęgniarskich z całego kraju. Wśród honorowych gości znaleźli się również: Prezydent Miasta Zabrze - Małgorzata Mańka-Szulik, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej - dr n. med. Jacek Kozakiewicz, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych - Zofia Małas, Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach - Anna Janik, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi - dr Jan Sarna.

Wyjątkowym akcentem był udział w obchodach Orkiestry Dętej kopalni Wujek, która odegrała pielęgniarski hymn. Składano gratulacje oraz podziękowania, przypomniano historię izb pielęgniarskich.

Ważnym punktem uroczystości było też wręczenie 164 osobom statuetki „Diamentowego Czepka”. Jest on przyznawany pielęgniarkom/pielęgniarzom/położnym za upowszechnianie etyki zawodowej, wzorowe wykonywanie obowiązków zawodowych oraz współdziałanie na rzecz integrowania środowiska zawodowego.

Zwrócono też uwagę na problemy pielęgniarek i położnych. W całym kraju brakuje ok. 100 tysięcy pielęgniarek. Średnia wieku w tej grupie zawodowej w naszym regionie to 48 lat. "Jesteście aniołami, ponieważ bardzo trudno jest wykonywać ten zawód w dzisiejszych czasach. Potrzeba skrzydeł, by spełnić nadzieje naszych pacjentów, bo dla nich to wszystko robimy"- przyznała Zofia Małas, przewodnicząca Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz podkreślił, że dla samorządności zawodowej to trudny czas. "Wykonując zadania o szczególnym charakterze dla społeczeństwa nie możemy się zamykać w specjalizacyjnych gettach i mieć przymknięte oczy na troski innych. Nam lekarzom najlepiej znane są Wasze problemy, bo spotykamy się przecież codziennie na oddziałach, salach operacyjnych i przy łóżku chorego."

Na zakończenie wręczono brązowe, srebrne i złote medale oraz honorowe odznaczenia. Otrzymały je pielęgniarki i położne, które przez lata swojej pracy wykazały się szczególnym zaangażowaniem w działalność samorządu oraz promowanie idei swojego zawodu.

ATM