BY WYPRACOWAĆ DOBRE ROZWIĄZANIA TRZEBA ROZMAWIAĆ....

data: środa, 14 grudzień 2016

2016 rok to nowa jakość w kontaktach samorządu lekarskiego ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Dziś odbyło się kolejne spotkanie lekarzy z dyrektorem Jerzym Szafranowiczem.

Na początku spotkania Dyrektor Śląskiego OW NFZ omówił plan finansowy Śląskiego OW NFZ na przyszły rok, poinformował o ważnych wydarzeniach z życia Śląskiego OW NFZ i przedstawił założenia do projektów ustaw.

Omówiono między innymi temat utworzenia tzw. sieci szpitali. Jak poinformował dyrektor Szafranowicz projekt ustawy przewiduje, że dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ będzie mógł, po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministra Zdrowia, zakwalifikować do systemu zabezpieczenia szpital, który nie kwalifikuje się do sieci „z automatu”, w przypadku stwierdzenia, iż jest on niezbędny dla właściwego zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Szereg szpitali w województwie śląskim jak np. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich czy Centrum  Leczenia  Oparzeń im. dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich, bezdyskusyjnie spełnia ten warunek.

Podczas dwugodzinnego spotkania Dyrektor Szafranowicz odpowiedział na niemal 30 szczegółowych pytań przygotowanych przez lekarzy. Lekarze pytali dyrektora między innymi o organizację Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, finansowanie świadczeń stomatologicznych, przyszłość OIOM-ów czy plany dotyczące likwidacji NFZ. W spotkaniu uczestniczyli lekarze ze Śląskiej Izby Lekarskiej, Beskidzkiej Izby Lekarskiej i Okręgowej Izby Lekarskiej w Częstochowie.

Przedstawiciele izb lekarskich zwrócili uwagę, że zasadniczym problemem opieki zdrowotnej w Polsce jest jej wieloletnie niedofinansowanie, a obecny poziom finansowania zagraża bezpieczeństwu pacjentów i lekarzy. Przedstawiane propozycje zmian legislacyjnych, których szczegóły nie są  jeszcze znane mogą skutkować ograniczeniem dostępu do opieki zdrowotnej a zwłaszcza do opieki specjalistycznej dla pacjentów. Lekarze podkreślili, że nadal nie rozwiązano palącego problemu nadmiaru czynności administracyjnych spadających na lekarzy i innych pracowników medycznych, zabierających im czas przeznaczony dla pacjentów. Strony spotkania zgodziły się, że w trudnej rzeczywistości polskiej ochrony zdrowia wszelkie zmiany powinny być poprzedzone szczegółowymi analizami z uwzględnieniem doświadczeń wszystkich zainteresowanych w perspektywie co najmniej kilkunastoletniej.

W podsumowaniu Prezes ORL w Katowicach Jacek Kozakiewicz powiedział: „Mamy świadomość, że czekają nas trudne miesiące, w których będzie Pan Dyrektor musiał stanąć przed wręcz niemożliwym zdaniem dzielenia coraz bardziej dotkliwej „biedy”. Niepokoi nas to, że zgodnie z planami Ministerstwa Zdrowia publiczne nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 6% PKB dopiero w 2026,  ale wtedy inni będą już w znacznie lepszej sytuacji i nie zmniejszy się dystans dzielący nas od większości krajów europejskich.”

AVDC