ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA JAMY USTNEJ

data: wtorek, 04 kwiecień 2017

,,Mądrze Dbaj o Zdrowie Jamy Ustnej!’’-  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
Relacja z konferencji

Na całym Świecie 20 marca odbyły się obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.  Publiczne prelekcje, biegi, koncerty i wiele innych atrakcji, organizowanych przez towarzystwa dentystyczne  i partnerów /sponsorów, pod egidą FDI, podkreślały znaczenie zdrowia jamy ustnej dla zdrowia ogólnego.
Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej zorganizowała na tę okoliczność konferencję naukowo- prasową. Uczestniczyli w niej przedstawiciele organizacji branżowych (dr Leszek Dudziński Przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL, dr Anna Lella Prezydent ERO-FDI), reprezentanci świata nauki (prof. Dorota Olczak Kowalczyk, prof. Maria Borysewicz Lewicka, prof. Marzena Dominiak, prof. Honorata Shaw), a i nie zabrakło również  (pośród słuchaczy ) pracownika Ministerstwa Zdrowia.
O zdrowiu jamy ustnej wg FDI
Obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej stały się okazją, by zaprezentować słuchaczom szereg komunikatów. Dotyczyły one statystyki, wyników badań naukowych, ale także prezentowały myśli- klucze, promowane przez FDI.
Światowa Federacja Stomatologiczna ogłosiła nową definicję zdrowia jamy ustnej. Dzisiaj to coś więcej niż piękny uśmiech. To integralna część zdrowia ogólnego i dobrostanu.
Choroby jamy ustnej wpływają bowiem na każdy aspekt naszego życia (na relacje interpersonalne, czerpanie przyjemności ze spożywanych posiłków, zwiększanie ryzyka wielu chorób ogólnych).
Dlatego też w dwójnasób konieczne jest: ,,Prowadzić Świat do optymalnego zdrowia jamy ustnej’’!
FDI rozumie tę globalną myśl,  poprzez lokalne działania (codzienną pracę każdego z nas, stomatologów), zmierzające do:
-posiadania przez seniorów przynajmniej 20 zębów własnych, u schyłku życia,
-posiadania przez dzieci w okresie dzieciństwa wszystkich 20 zębów mlecznych,
-posiadania przez zdrowych dorosłych wszystkich 32 zębów, bez ubytków próchniczych.
,,Mądrze dbaj o Zdowie Jamy Ustnej przez całe życie’’
Mądrze dbać o zdrowie jamy ustnej, to zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów, podejmować takie decyzje, które pozwolą chronić ją u wszystkich członków rodziny. To mieć świadomość, jak ważna jest prawidłowa higiena i zapobieganie chorobom (próchnicy, chorobom dziąseł, nowotworom).
Niezdrowa dieta (zwłaszcza z dużym udziałem cukru), konsumpcja wyrobów tytoniowych, nadużywanie alkoholu i niedostateczna higiena jamy ustnej to te z czynników ryzyka, które możemy zmienić, wprowadzić pozytywne zachowania  i poprawić stan zdrowia jamy ustnej. Nigdy nie będzie za późno, na poznanie zagrożeń i zerwanie ze szkodliwymi nawykami.
Zdrowa starość zaczyna się w dzieciństwie
Podczas Konferencji w Naczelnej Izbie Lekarskiej przypomniano także, iż aktualna sytuacja demograficzna, czyli globalny trend starzenia się społeczeństw jest faktem. A zdrowie jamy ustnej liczy się w każdym wieku. Przestrzeganie zasad higieny i zachowanie rozsądnej diety w dzieciństwie, procentować będzie do późnej starości i końca życia. Szczególnie, że wraz z wiekiem wzrasta  ryzyko utraty zębów, chorób dziąseł, nowotworów, pojawiają się problemy z protezami zębowymi, właściwym żywieniem.  Dochodzi także dyskomfort dotyczący suchości  w ustach. Opiekowanie się swoją jamą ustną przez całe życie pozwoli zapewnić  komfort  i zdrowie w każdym wieku.
Wniosek
Podsumowanie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, można więc streścić w jednym zdaniu  :
Bez względu na wiek: przestrzegaj zasad higieny, unikaj czynników ryzyka, regularnie odwiedzaj stomatologa!

20 marca 2017, Naczelna Izba Lekarska, Warszawa.
dr n.med. Agnieszka A.Pawlik- Komisja Stomatologiczna ORL w Katowicach