ŚLĄSKI LAUR GINEKOLOGII DLA DR. JACKA KOZAKIEWICZA

data: wtorek, 10 grudzień 2019

Dr n. med. Jacek Kozakiewicz, wiceprezes NRL i ORL w Katowicach, został wyróżniony prestiżowym odznaczeniem „Śląski Laur Ginekologii”. Uroczystość wręczenia odbyła się 10 grudnia br. w Ślaskiej Izbie Lekarskiej podczas zebrania Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Dr Jacek Kozakiewicz odebrał wyróżnienie z rąk prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Witka, któremu na scenie towarzyszyli dr Ewa Wawrzyniak – laureatka I edycji Lauru Ginekologii oraz prof. zw. dr hab. n. med. Ryszard Poręba, również laureat tego odznaczenia.

W uroczystej laudacji prof. Andrzej Witek przywołał liczne działania i zasługi dr. Kozakiewicza na rzecz rozwoju medycyny, szczególnie wspominając dokonania wyróżnionego dla samorządu lekarskiego.

Prof. Witek podkreślił, że odznaczony był współorganizatorem odradzającego się w 1989 roku polskiego samorządu lekarskiego, a w swoich działaniach na rzecz samorządu kierował oraz kieruje się mottem: „Tak jak w rodzinie, trzeba torować drogę najlepszym, wspierać najmłodszych, nie zapominać o szacunku i pomocy dla najstarszych”. Następnie zaznaczył, że dr Kozakiewicz wyróżniał się dążeniem do integracji wszystkich środowisk działających na rzecz ochrony zdrowia, ich konsolidacji oraz budowania dobrych relacji z innymi środowiskami odgrywającymi ważną rolę w życiu społecznym. Wspomniał również, że dr Kozakiewicz wspólnie z Dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej oraz Dziekanem Okręgowej Izby Radców Prawnych zainicjował powołanie w 2016 Śląskiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. Z inicjatywy dr. Kozakiewicza, nieopodal siedziby Izby, został odsłonięty pierwszy
w Polsce pomnik Hipokratesa.

Dr Kozakiewicz jest także współtwórcą polsko-szwedzkiego programu „Matka i dziecko”, na rzecz pomocy medycznej dla śląskich dzieci i matek. Jest również współautorem programu wczesnego wykrywania wad słuchu u dzieci z aglomeracji śląskiej.

Po uroczystościach wręczenia odznaczenia, dr Jacek Kozakiewicz wygłosił wykład: "Solidarność zawodowa - przeżytek czy zobowiązanie?".

Środowisko śląskich laryngologów reprezentował prof. Jan Pilch – tegoroczny laureat wyróżnienia „Zasłużony Nauczyciel Lekarzy” oraz prof. Jarosław Markowski - Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.