KOMUNIKAT ZARZĄDU REGIONU ŚLĄSKIEGO OZZL z dnia 1 stycznia 2012 roku.

data: poniedziałek, 02 styczeń 2012

Informuję, że wg doniesień lekarzy z portalu Konsylium24oraz informacji uzyskiwanych telefonicznie od lekarzy m.in. woj. śląskiego w dniu dzisiejszym tj. 1 stycznia 2012 r. lekarze świątecznej całodobowej opieki lekarskiej oraz szpitalnej opieki lekarskiej wypisują recepty na leki refundowane zgodnie ze wskazaniami lekarskimi i zasadami wykonywania zawodu lekarza, a bez orzekania o prawie pacjenta do refundacji (bo to niemożliwe dopóki nie ma karty ubezpieczenia zdrowotnego), a więc oczywiście również bez określania stopnia tej refundacji i nr Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Pacjenci udają się z receptą do aptek dyżurnych i apteki te po uzupełnieniu danych realizują te recepty z właściwą dla leku refundacją.

Działanie lekarzy jest w pełni legalne i nie stanowi naruszenia warunków wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty.

Lekarze działają w obronie chorych i w myśl zasady „salus aegroti suprema lex” (dobro chorego najwyższym prawem) oraz w celu uniknięcia absolutnie niezasłużonych kar. Żądanie od lekarza (szczególnie w zatłoczonych poradniach, Izbach Przyjęć szpitali czy Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych) zajęcia się długotrwałymi czynnościami biurokratycznymi przy wypisywaniu recept oznacza nie udzielenie pomocy co najmniej połowie pacjentów i oznaczałoby zatrzymanie całego systemu opieki zdrowotnej z zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów, a na to lekarze nigdy nie mogą się zgodzić.

Rozumiejąc olbrzymią wagę problemu dla każdego chorego cztery reprezentatywne organizacje lekarskie nadal oczekują pilne spotkanie z Panem Premierem RP celem usprawnienia funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w zakresie wypisywania i realizacji recept na leki refundowane ze środków NFZ. Treść listu do Premiera RP: http://www.ozzl.org.pl/images/stories/List_do_premiera.pdf

Środowiska lekarskie nie podważają i nigdy nie podważały całości Ustawy refundacyjnej, a jedynie Art.48 ust. 8 tej ustawy (o karaniu lekarzy za „przewinienia”, których lekarz w żaden sposób nie może uniknąć).

Łączę wyrazy szacunku:

Maciej Niwiński