RETROSPEKCJE – CZYLI SPOTKAJMY SIĘ I POROZMAWIAJMY

data: wtorek, 26 marzec 2013

W dniu 19 marca 2013r. w siedzibie Śląskiej Izby Aptekarskiej odbyło się inauguracyjne spotkanie z cyklu „Retrospekcje – czyli spotkajmy się i porozmawiajmy”. Nadrzędnym celem nowatorskiego projektu jest poszerzanie wiedzy farmaceutów poprzez spotkania z ciekawymi i wybitnymi osobowościami.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego, przybyłych gości przywitał dr n. farm. Piotr Brukiewicz, Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, zaznaczając jak niezwykle ważną kwestią jest integracja oraz współpraca środowiska lekarskiego i aptekarskiego.

Gościem honorowym spotkania był wybitny lekarz i specjalista dr n. med. Jacek Kozakiewicz, Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej. Wystąpienie Pana Prezesa obfitowało w wiele cennych informacji dotyczących specyfiki działalności samorządowej oraz kompetencji i zasad działania samorządu lekarzy. Po prezentacji imponujących osiągnięć Izby Lekarskiej, dr Jacek Kozakiewicz skierował uwagę słuchaczy na problemy etyki zawodowej i deontologii lekarskiej, co wywołało żywą dyskusję wśród zebranych osób. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że przedstawiciele zawodów medycznych powinni dawać przykład postaw etycznych zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Wszak postaw etycznych uczymy się, nie tyle czytając, ile przede wszystkim obserwując. Zatem niezwykle ważne jest respektowanie etyki zawodowej, pojmowanej jako szczególny rodzaj „drogowskazu”, pomimo coraz bardziej widocznego kwestionowania jej autonomiczności, m.in. przez niejednolite przepisy prawa.

W drugiej części spotkania zwrócono uwagę na temat współpracy środowiska lekarskiego i aptekarskiego. Przybliżono szczegóły wspólnych inicjatyw podczas wprowadzania w życie nowej ustawy refundacyjnej. Ponadto podkreślono, iż wzorem krajów Unii Europejskiej przedstawiciele świata medycznego powinni przedsięwziąć wspólne działania, zmierzające ku poprawie jakości opieki nad pacjentem.

Spotkanie okazało się niezwykle wartościowe i przebiegało w przyjaznej atmosferze wzajemnej wymiany wiedzy. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach.

Oprac. Karolina Szczepanik

dodał: Tomasz Gawlik