XXXII OKRĘGOWY ZJAZD LEKARZY W KATOWICACH

data: niedziela, 07 kwiecień 2013

XXXII Okręgowy Zjazd Lekarzy odbył się 6 kwietnia w Katowicach. Poza sprawami związanymi bezpośrednio z funkcjonowaniem samorządu zawodowego, licznie przybyli delegaci dyskutowali w sprawie restrykcyjnych umów na wystawianie recept na leki refundowane, a także problemów z jakimi borykają się młodzi lekarze tj. zbyt małej  liczby miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy w trybie rezydenckim oraz sposobu przeprowadzania egzaminów specjalizacyjnych. Zjazd podejmował także decyzje w sprawach organizacyjnych w związku ze zbliżającymi się wyborami do samorządu lekarskiego, które odbędą się na przełomie listopada i grudnia br.

Zjazd wystosował kilka apeli w tym adresowany do Prezesa Rady Ministrów i parlamentarzystów RP  w sprawie pogłębiających się od wielu lat problemów związanych z brakiem odpowiednich nakładów finansowych na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. Zdaniem Delegatów taka sytuacja wpływa negatywnie na sposób leczenia pacjentów, ograniczając im dostęp do właściwej terapii, a także pozbawiając wielu lekarzy odpowiednich warunków udzielania świadczeń medycznych, zgodnie z ich najlepszą wiedzą i doświadczeniem.
      Śląscy lekarze zaapelowali również do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o zniesienie obowiązku zawierania przez lekarzy umów upoważniających ich do wystawiania recept na leki refundowane. „Wskazać należy, iż uprawnienie lekarzy i lekarzy dentystów do wystawiania recept wynika z istoty wykonywania zawodu lekarza i nie powinno wiązać się z innymi obowiązkami, w tym z koniecznością zawierania dodatkowych umów.” – czytamy w apelu OZL.
     W części oficjalnej Zjazdu prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, dr. n. med. Jacek Kozakiewicz, podsumował miniony rok działalności samorządu. W swoim wystąpieniu prezes szczególnie podkreślał konieczność obrony godności zawodu lekarzy i lekarzy dentystów. Wyraził także sprzeciw wobec obarczania lekarzy coraz większą odpowiedzialnością, przy braku właściwych warunków dla wykonywania ich zawodu. Zwrócił również uwagę na problemy młodych lekarzy, którzy przystępują do szkolenia i egzaminu specjalizacyjnego.
    -„Ogranicza się dostęp do specjalizacji zmniejszając ilość miejsc w trybie rezydenckim. Aktualnie największą grupę pediatrów w Śląskiej Izbie Lekarskiej stanowią lekarze w wieku ponad pięćdziesięciu lat. Oni wkrótce odejdą na emeryturę. Kto wówczas zajmie się małymi pacjentami, których potrzeby i bezpieczeństwo zdrowotne powinny być priorytetem dla sprawujących władzę.” – mówił prezes Kozakiewicz.

W uroczystej części Zjazdu udział wziął Andrzej Gościniak - Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, a wielu lekarzy członków Śląskiej Izby Lekarskiej zostało wyróżnionych wysokimi odznaczeniami państwami i wojewódzkimi. W trakcie Zjazdu wręczono również Srebrne Odznaki ŚIL oraz Medal za Wybitne Osiągnięcia Pozamedyczne.
    „Wawrzynem Lekarskim” najwyższym wyróżnieniem Śląskiej Izby Lekarskiej, został uhonorowany prof. zw. dr hab. n. med. Kazimierz Marek, specjalista chorób wewnętrznych i toksykologii klinicznej, autorytet w dziedzinie medycyny pracy.
      Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach przyznała prezesowi ŚIL Jackowi Kozakiewiczowi, prestiżową nagrodę - „Diamentową Temidę 2013”, którą wręczył wicedziekan ORA, mec. Jerzy Pinior. Samorząd adwokacki docenił tym samym „niespotykaną aktywność Pana Prezesa na niwie działalności samorządowej, nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce” i uznał ją za niezwykle skuteczną oraz pozytywnie wpływającą na integrację środowisk - lekarskiego i adwokackiego.
     W trakcie Zjazdu można było podziwiać wystawę prac plastycznych śląskich lekarzy, zorganizowaną przez Komisję ds. Kultury Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

„Dziedzictwo Hippokratesa” – cykl wywiadów

Zjazdowi towarzyszyła promocja wydawnictwa ŚIL, czterech płyt DVD z nowego cyklu Archiwum Telewizyjnego „Dziedzictwo Hippokratesa”. Są to kilkudziesięciominutowe filmy dokumentalne prezentujące wywiady z wybitnymi postaciami śląskiej medycyny. Na pierwszą część cyklu składają się wypowiedzi prof. Andrzeja Łępkowskiego, prof. Szczepana Łukasiewicza, prof. Władysława Nasiłowskiego oraz dr Zygfryda Wawrzynka.
     - „Jest to inicjatywa, której celem jest utrwalanie i popularyzowanie sylwetek naszych Mistrzów i Nauczycieli. Bohaterami cyklu są lekarze o niekwestionowanym autorytecie zawodowym, oddani wychowawcy, współtwórcy i działacze samorządu lekarskiego. To właśnie Oni wyznaczali ścieżkę, którą obecnie podążamy, nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym. Pragniemy utrwalić olbrzymi dorobek tych osób nie tylko w naszych sercach i pamięci, nie tylko na kartach drukowanych publikacji, ale również - zgodnie z duchem czasu
- w nowoczesnej formie zapisu, pozwalającej na szerokie upowszechnienie. Jestem przekonany, że spotkania te będą ciekawym materiałem do refleksji, nie tylko dla naszych Koleżanek i Kolegów lekarzy, ale także dla wszystkich osób, którym bliskie są humanistyczne wartości.”       - dr Jacek Kozakiewicz, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

W kolejnych częściach cyklu ukażą się płyty z wywiadami z prof. Adamem Cekańskim, Bożeną Hager–Małecką, Stefanią Kardaszewicz i Franciszkiem Kokotem.

Filmy dostępne są również na stronie internetowej Śląskiej Izby Lekarskiej
www.izba-lekarska.org.pl w zakładce „Dziedzictwo Hippokratesa”

Akty prawne XXXII Okręgowego Zjazdu Lekarskiego: