KONFERENCJA W SPRAWIE BIEGŁYCH SĄDOWYCH

data: wtorek, 03 wrzesień 2013

W dniu 2.09.2013 w siedzibie Izby Adwokackiej w Katowicach odbyła się konferencja "Instytucja biegłego lekarza w polskim procesie - ocena i postulaty" zwołana z inicjatywy prezesa ORL w Katowicach dr n. med. Jacka Kozakiewicza oraz dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej mec. Romana Kusza.

Uczestniczyli w niej również m.in. wiceministrowie sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn i Wojciech Hajduk, prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach Roman Sugier. Naszą Izbę reprezentowali prezes ORL dr n. med. Jacek Kozakiewicz, Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej dr n. med. Tadeusz Urban oraz wiceprzewodniczący Okręgowego Sądu Lekarskiego - przewodniczący Zespołu ds. orzekania i opiniowania sądowo - lekarskiego dr n. med. Ryszard Szozda. Program dotyczył założeń ustawy o biegłych sądowych ze szczególnym uwzględnieniem  refleksji nad funkcjonowaniem instytucji biegłego, jego trybu ustanawiania, weryfikacji kandydata na biegłego, wpisu i skreślenia z listy biegłych oraz przedstawienie rozwiązań zmierzających do poprawy jakości pracy biegłych, zarówno w zakresie poziomu wydawanych opinii jak i czasu ich opracowywania. Spotkanie stanowiło jednocześnie ostatnią już konsultację społeczną założeń do ustawy. W toku dyskusji padło wiele konstruktywnych wniosków dotyczących meritum konferencji, która była pierwszą tego rodzaju, ale nie ostatnią - jak zapewnili  organizatorzy  i przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. Obrady prowadził prof. Piotr Kardas.

dr n. med. Ryszard Szozda

dodał: Tomasz Gawlik