DLA MIŁOŚNIKÓW KRESÓW, FOTOGRAFII, TATR I DZIEJÓW NIE TYLKO ŚLĄSKIEJ MEDYCYNY…

data: wtorek, 08 lipiec 2014

W  Muzeum Górnośląskim  w  Bytomiu,  przy  wsparciu  m.in. Śląskiej Izby Lekarskiej,  4.07. br. odbyła się  sesja poświęcona  pamięci prof. Tadeusza  Ceypka  (1904-1990) połączona z  otwarciem  wystawy  fotografii wykonanych przez  Profesora. W zbiorach Działu Kresów i Kultur Pogranicza tego Muzeum znajduje się ponad 170 fotografii z lat 30. XX w., ukazujących  piękno Tatr i Czarnohory oraz zabudowę przedwojennego Lwowa. Na wystawie zaprezentowano najciekawsze, będzie je można oglądać do 5 sierpnia.

Sylwetkę Profesora – lekarza i artystę, przybliżyli prelegenci:

„Tadeusza Ceypka wspomnienia o Lwowie” – dr Joanna Lusek, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

„Prof. Tadeusz Ceypek jako wykładowca Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach” – dr Maria Kempa, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

„Prof. Tadeusz Ceypek we wspomnieniach uczniów – lekarzy” – dr Jacek Kozakiewicz, Śląska Izba Lekarska

„Tadeusz  Ceypek – wokół fotografii ojczystej” – Antoni Kreis, Związek Polskich Artystów Fotografików, Oddział Śląski.
Ciekawa jest historia książki „Tadeusz Ceypek „Lwów w czasach trudnych. Notatki naocznego świadka”. Biblioteka Historyczna ŚIL T.I.

Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Ceypek, wybitny otolaryngolog, urodził się we Lwowie , gdzie studiował, pracował, przeżył okupację, w 1946 r. przyjechał na Górny Śląsk.  Prowadził zapiski  wydarzeń czasów lwowskich. Siedemnaście lat po jego śmierci ukazała się książka na ich podstawie,  maszynopis  znajduje się we wrocławskim Ossolineum. Dzięki pomocy prof. Andrzeja Kierzka, ich kserokopie zostały przekazane prezesowi ORL Jackowi Kozakiewiczowi. Dr Iwona Świętochowska pomogła w koleżeńskiej współpracy  z krakowskim Towarzystwem Kresowian i tak książka zainicjowała Bibliotekę  Historyczną Śląskiej  Izby Lekarskiej.

Wiele  uwagi wkładowi  Kresowian  w  rozwój  powojenny  Śląska  poświęca  działająca od paru lat  Komisja Historyczna ŚIL. Jej  przewodniczącym  jest dr  Stanisław Mysiak,  a  w składzie  znajdują  się  też  przedstawiciele   organizacji  Kresowian.