APEL W SPRAWIE PAKIETU ONKOLOGICZNEGO

data: środa, 17 grudzień 2014

APEL
Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach
z dnia 17 grudnia 2014 r.
do Prezesa Rady Ministrów

Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach apeluje do Prezesa Rady Ministrów o wstrzymanie wprowadzenia w życie pakietu onkologicznego.

Rada zaznacza, że pakiet onkologiczny w obecnym kształcie jest niedopracowany, zarówno ze względów organizacyjnych jak i finansowych. Nie zostały uwzględnione zgłaszane postulaty medycznych środowisk specjalistycznych w tworzeniu przepisów regulujących funkcjonowanie pakietu, a także nie przeprowadzono żadnego programu pilotażowego.

W dalszym ciągu wątpliwości budzą kwestie dotyczące źródła finansowania pakietu onkologicznego i brak zapewnienia odpowiedniej wysokości środków finansowych .

W związku z powyższym, Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach zwraca uwagę, że  wejście w życie pakietu onkologicznego, nie poprawiając istotnie warunków leczenia pacjentów onkologicznych, może pogorszyć szanse leczenia wszystkich innych chorych potrzebujących pilnej diagnostyki i terapii.

Sekretarz                                                                                                           Prezes
Okręgowej Rady Lekarskiej                                                                       Okręgowej Rady Lekarskiej
           Krystian Frey                                                                                             Jacek Kozakiewicz

Otrzymują:
Marszałek Sejmu RP
Minister Zdrowia
Prezes NFZ
Prezes NRL, Prezesi ORL
Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego
Dyrektor ŚOW NFZ
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia
Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”