MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA HISTORII MEDYCYNY

data: wtorek, 14 czerwiec 2016

W Śląskiej Izbie Lekarskiej w Katowicach 10-11 czerwca 2016 roku odbyła się Międzynarodowa Konferencja Historii Medycyny pt."Szpitalnictwo na Górnym Śląsku".

Patronat honorowy nad nią objęli Jego Magnificencja Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - prof.dr hab.n.med. Przemysław Jałowiecki oraz prezes Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach - dr n.med. Jacek Kozakiewicz.

Witając zebranych gości prezes ORL dr J. Kozakiewicz powiedział:

"Jako lekarz doświadczam tego, jak wiele zawdzięczamy naszym Mistrzom i Nauczycielom - odgrywają oni niepoślednią rolę w kształtowaniu naszych lekarskich postaw. (...) Myślę, że ta konferencja jest szczególnym znakiem, aby przypomnieć, że wszystko to co osiągamy, to też zasługa naszych wielkich Poprzedników. Chcemy pokazać, że tu na Górnym Śląsku działo się tak wiele niezależnie od tego kto sprawował władzę. (...) Nie wstydźmy się osiagnięć Górnego Śląska także w zakresie szpitalnictwa. Warto też wspomnieć piewców tej historii. Dr Krzysztof Brożek jest osobą niezwykle zasłużoną dla kształtowania wiedzy o historii. Wydajemy niebawem specjalną monografię, ktora będzie pokazywała 50 lat dzialalności historycznej dr Brożka, który uwiecznił bardzo wiele z naszych dziejów. On także był jednym z pomysłodawców infokiosku, ważnego dla historii śląskiego środowiska medycznego, który stanął na parterze Domu Lekarza"

Podczas konferencji poruszono tematykę m.in.:

- Szpitali XIX wiecznej Europy w Polskiej Bibliografii Lekarskiej dziewiętnastego wieku Stanisława Konopki,

- Wojskowych szpitali francuskich na Śląsku w latach 1806-1808,

- Szpitali cywilnych Białegostoku w okresie od XVII wieku do wybuchu II wojny światowej,

- Bloku eksperymentalnego 10 w systemie więźniarskiego szpitala obozowego dla kobiet w KL Auschwitz,

- Zakładu Psychiatrycznego w Lublińcu na tle szpitalnictwa psychiatrycznego w międzywojennej Polsce oraz sytuacja szpitalnictwa psychiatrycznego w II Rzeczpospolitej.

ATM