Lekarze na Festiwalu „Ave Maria”

data: wtorek, 31 maj 2011
W dniach 25 – 29 maja br. odbywała się XII edycja Festiwalu Ave Maria, który już na trwałe wpisał się w pejzaż imprez artystycznych odbywających się w województwie śląskim. Pośród wielu koncertów z udziałem artystów scen operowych i teatralnych dwa zasługują na szczególną uwagę ponieważ ich głównymi bohaterami byli lekarze wraz z przedstawicielami innych zawodów medycznych.

27 maja chór „Medici pro Musica” wystąpił w szerokim repertuarze wykonując z równym powodzeniem renesansowe kompozycje Mikołaja Gomółki, jak i utwory Jeremiego Przybory i Henryka Warsa.

Kolejny festiwalowy wieczór w całości należał do artystów – medyków. Rozpoczął go występ chóru „Remedium” w repertuarze pieśni maryjnych, który stał się niejako preludium do koncertu połączonych chórów i orkiestr lekarskich.

Cztery chóry izb lekarskich „Medici pro Musica” z Olsztyna, „Remediumze Szczecina, „Medicantus” z Warszawy i  „CAMES” z Katowic z towarzyszeniem orkiestr kameralnych: Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i „Operacja Muzyka” Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, pod batutą prof. Ryszarda Handke wspólnie wykonały „Missa Sancti Nicolai in G” Józefa Haydna.
Głosy blisko setki wykonawców rozbrzmiewały we wnętrzach okazałego neoromańskiego gmachu kościoła św. Stanisława B.M. w Czeladzi. Licznie zgromadzona publiczność, wśród której jako goście honorowi zasiedli prof. Jerzy Woj. – Wojciechowski, wybitny lekarz i naukowiec, a przy tym uznany kompozytor wielu przebojów polskiej muzyki popularnej oraz posłanka Beata Małecka - Libera,  zgotowała artystom owacje na stojąco.
Nie zabrakło również przedstawicieli samorządu lekarskiego w tym prezesów Naczelnej Izby Lekarskiej – Macieja Hamankiewicza i Śląskiej Izby Lekarskiej – Jacka Kozakiewicza współorganizatorów tego wydarzenia, którzy  przekazali  artystom  serdeczne podziękowania i pamiątkowe dyplomy. Gośćmi Festiwalu byli także: wiceprezes  Warszawskiej Izby Lekarskiej - Krzysztof Makuch i Jacek Tętnowski przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji Naczelnej Rady Lekarskiej.